Poliklinika binova logo

Muči vas perut?!

Objavljeno

09/02/2021

Perut ili prhut je stanje kože kojeg obilježava pojava ljuštenja i blagog svrbeža u području vlasišta. Pojavljuje se u polovice odraslog stanovništva i češće u muškaraca. Može se pojaviti zbog lokalnih pripravaka kojima peremo ili tretiramo kosu. Česti je uzrok pojave peruti šampon koji sadrži natrij lauril sulfat. Natrij lauril sulfat uklanja masnoću iz zaštitnog lipidnog sloja kože i na taj način narušava kožnu barijeru. Vlasište zbog toga postaje osjetljivo, svrbi i ljušti se. Ako primijetite pojavu crvenih žarišta veličine kovanog novca prekrivenih bjelkastim ljuskama, vjerojatno se radi o seboroičnom dermatitisu.  

Perut

Perut nastaje kada dođe do prekomjernog širenja mikroorganizama koji potiču iz roda Malassezia. Takvo prekomjerno širenje dovodi do prebrzog obnavljanja stanica kože te se pojavljuju krpice ili grude peruti koje ispadaju ili se lijepe za vlasište. Perut je uglavnom žuto-sive boje i izgleda masno. Ipak, sam uzrok pojave peruti zapravo je nejasan. Većina saznanja upućuje na to da je riječ o kombinaciji genetskih i okolišnih čimbenika, hormonalnoj neravnoteži, neuravnoteženoj prehrani i stresu, dok nove spoznaje upućuju na mikroorganizme iz roda Malassezia kao glavne uzročnike ovog problema. Uz perut se može pojaviti i svrbež na vlasištu te vlasište može biti nadraženo. Perut najviše ispada s vlasišta prilikom češljanja, a količinu peruti mogu potaknuti umor, zagađenje, stres i niske temperature zimi. Obično se javlja od puberteta i nestaje nakon 50. godine života.  

Perut može biti suha ili masna, a izgled peruti može ukazati na uzrok pojavljivanja. U blagom obliku peruti nastaju tanke, suhe, sive ili bjelkaste ljuskice koje se ne lijepe za vlasište već padaju s glave i kose. Taj oblik peruti nije povezan s određenim patologijama i ne uzrokuje upalu vlasište te ga ne smatramo bolešću. Riječ je o umjerenoj peruti koja nije razlog za brigu i za čije je tretiranje dovoljna primjena odgovarajućih šampona kako bi smanjili svrbež, a perut uspješno držali pod kontrolom.  

Ako su promjene izraženije, radi se o seboroičnom dermatitisu. Kod slabijih oblika seboroičnog dermatitisa pojavljuje se svrbež popraćena nastankom guste i masne peruti koja je žućkaste boje i lijepi se na vlasište. Seboroični dermatitis je uglavnom popraćen i crvenkastim i nadraženim vlasištem, a kod nekih osoba može biti toliko izražen da je potrebno isključiti psorijazu vlasišta, s obzirom da ona isto može izazvati pojavu peruti u obliku bjelkastih ljuskica popraćenih crvenilom na vlasištu. Uz pojavu peruti od psorijaze u većini slučajeva pojavljuje se i svrbež vlasišta. U tim se slučajevima osim šampona koriste i određena sredstva za skidanje ljusaka i lokalni kortikosteroidni pripravci kako bi se tegobe smanjile.  

Seboroični dermatitis  

Seboroični dermatitis je upalna bolest vlasišta i drugih dijelova tijela bogatih žlijezdama lojnicama (vlasište, obrve, područje uz nosnice, brada, područje iza ušiju, čelo, prepone, prsa i područje između lopatica). Čest je i kod djece u prva 3 mjeseca života kao i u mlađoj odrasloj dobi. Češće pogađa muškarce nego žene i to zbog spolnih hormona androgena koji djeluju na rast žlijezda lojnica. Kod žena spolni hormoni imaju suprotan učinak. Kod djece najčešće primjećujemo bjelkaste i žućkaste ljuske na glavi, a nerijetko dolazi i do pojave tjemenice, tj. debljih i većih naslaga ljusaka na tjemenu. Nakon što se ljuske skinu, koža ispod je crvena. Smatra se da su te promjene kod dojenčadi posljedica hormona koji su preko posteljice preneseni u krv. Oni potiču lojnice na djelovanje, uslijed čega dolazi do pojave opisanih promjena. Kako hormoni tijekom prvih mjeseci života dojenčeta nestaju, tako dolazi do smirivanja promjena na koži i mirovanja lojnica do adolescentske dobi. Osim u dječjoj dobi, seboroični dermatitis se s povećanom učestalošću pojavljuje i kod bolesnika s HIV-om ili s nekim neurološkim bolestima kao što je to primjerice Parkinsonova bolest.  

Osim prekomjernog izlučivanja loja, u pojavi upale igraju ulogu i hormoni, mehanički podražaj i gljiva Pityrosporum ovale. Seboroični dermatitis može se prepoznati po oštro ograničenim, ljuskavim žarištima koja svrbe, uzrokuju iritaciju i/ili peckaju. Mogu se spajati i tako zahvaćati cijelo vlasište te prijeći na kožu čela, sljepoočnica i na kožu vrata. U određenim slučajevima primjetne su i male crvene mrlje žućkastog ruba ispunjene gnojem. Ako su upala i ljuštenje jako izraženi, teško ih je razlikovati od psorijaze vlasišta. Osim u vlasištu, opisane upalne promjene možemo vidjeti i na obrvama, uškama, iza ušiju, na licu, oko usta te na gornjem dijelu trupa (prsa i područje između lopatica).  

Moderni i ubrzani način života doveo je do porasta oboljelih od seboroičnog dermatitisa. Na težinu bolesti utječu genetski čimbenici, određena zdravstvena stanja i bolesti, ali i emocionalni i tjelesni stres. Kronični umor i iscrpljenost izazivaju stres koji uzrokuje dehidriranost organizma. Reakcija žlijezda lojnica na tu situaciju je izlučivanje viška sebuma kako bi hidratizirale tijelo. Jedan od uzročnika bolesti je i klima pa se tako seboroični dermatitis pogoršava u periodima hladnijeg vremena, kada je zrak suh. Ostali rizični čimbenici za razvoj bolesti su nadražaji kože, psorijaza, poremećaji prehrane, imunološki poremećaji, akne, bolesti endokrinog sustava, rosacea, nezdrava prehrana i konzumacija alkohola.  

Seboroični dermatitis kronična je bolest koja ima svoje periode poboljšanja i pogoršanja. S vremenom, bolest napreduje i zato je izuzetno važno poduzeti potrebne korake u njezi kože i liječenju već na samom početku bolesti jer je dugotrajno zanemarivani seboroični dermatitis teže liječiti i to je liječenje u pravilu puno dugotrajnije.  

Seboroični dermatitis vlasišta  

Seboroični dermatitis obično se pojavljuje postupno. Simptomi su ljuštenje kože na glavi koje je uglavnom dugo, masno i nerijetko popraćeno svrbežom. Za razliku od peruti s kojom se suočava oko 50 posto svjetskog stanovništva, seboreja se javlja rjeđe, ali se zato znatno teže liječi. Perut ne kategoriziramo kao bolest već kao problem estetske naravi, dok je seboroični dermatitis zdravstveni problem kojem treba pristupiti vrlo ozbiljno. Kod težeg oblika seboroičnog dermatitisa dolazi do pojave bubuljica koje su žućkaste do crvenkaste boje i pojavljuju se uz korijen kose, u zvukovodu, na obrvama, rubovima nosa, prsima, oko nosa i iza ušiju. Seboroični dermatitis također može dovesti do ispadanja kose. 

Seboroični dermatitis se na vlasištu u početku pojavljuje kao blagi ljuskavi osip (prhut) koji kasnije postaje crveniji i još ljuskaviji. Na vlasištu se pojavljuju i žarišta koja su ružičasto-crvene boje i mogu biti različitih veličina i oblika. Takva žarišta su prekrivena ljuskama koje su masne ili suhe, a uglavnom su blijedožute boje. Osim žarišta dolazi i do pojave svrbeža na vlasištu. Žarišta koja nastaju mogu se širiti i prekriti cijelo vlasište, a u nekim slučajevima prelaze i na kožu čela. Kod novorođenčadi se mogu razviti debele, žute naslage na vlasištu a kod starije djece mogu se pojaviti i debeli, otporni, ljuskavi plakovi promjera 1-2 cm. 

Intenzitet seboroičnog dermatitisa je različit te se može pojavljivati samo kao jednostavna, umjerena perut do najtežih oblika koji uzrokuju lezije i plakove koji se mogu pojaviti na površini cijelog tjemena.   

Seboroični dermatitis – prehrana 

Neovisno o stupnju razvoja bolesti, važno je uvesti promjene u svakodnevne prehrambene navike kako bi prehrana bilo što zdravija i raznovrsnija. Pravilna prehrana ključ je za postizanje ravnoteže organizma i sprječavanje rasta gljivica. Preporučuje se izbjegavanje mliječnih proizvoda, glutena, prerađene hrane, kave i šećera, dok je poželjno koristiti dodatke prehrani kao što su: vitamin C, vitamin B, riblje ulje, ulje noćurka, flavonoidi i bromelin. Naime, ovi dodaci osnažuju imunitet, pospješuju kontrolu alergijske reakcije, imaju protuupalno djelovanje i uvelike pomažu kod  smanjenja simptoma bolesti. 

Prehrana bi trebala sadržavati namirnice bogate vitaminom A i vitaminom E. To su primjerice: orašasti plodovi, špinat, losos, zobene pahuljice, mrkva, brokula, alge, svinjetina i ječam. Vitamin A potiče regeneraciju tkiva, dok vitamin E normalizira proizvodnju sebuma i ima veliku ulogu u procesu obnavljanja kožnih stanica. Jedan od uzročnika dermatitisa je i nedostatak vitamina B u tijelu. Namirnice bogate ovim vitaminom su: gljive, grahorice, pileće meso, kukuruz, cjelovite žitarice,  breskva, lubenica, hren i kikiriki. Vitamin B uklanja toksine  iz tijela, pospješuje regeneraciju novih stanica te je neophodan za uredno funkcioniranje gastrointestinalnog trakta. 

Unos kalcija, cinka, bakra i omega-3 masnih kiselina također je neophodan u svakodnevnoj prehrani, stoga se preporučuje konzumirati: ribu (kuhanu ili pečenu), janjetinu, puretinu, lješnjake, škampe, hobotnicu, leću, ječmenu krupicu i pistacije. Uz prehranu, neizostavan dio je i hidratacija.  Dovoljan unos vode i nezaslađenih čajeva pomaže u uklanjanju toksina i ima blagotvoran učinak na stanice kože. 

Liječenje peruti 

U kontroli bolesti fokus je na uklanjanju simptoma koji se javljaju, kao što su ljuskanje i crvenilo. Postoje različiti medicinski šamponi koje je moguće koristiti kako bi se spriječilo ljuskanje. Ti šamponi sadrže sastojke kao što su: katran, selenijev sulfid, ketokonazol, cink pirition, sumpor i salicilna kiselina. Važno je imati na umu da je svačije vlasište drugačije i ne postoji univerzalni šampon koji će odgovarati svakome. Potrebno je pronaći šampon koji će polučiti najboljim rezultatom i odgovarati vašem tipu vlasišta. Za ublažavanje simptoma upale i svrbeža koriste se i kreme s ketokonazolom i kortikosteroidni losioni.  

Važno je da se kortikosteroidi i drugi prepisani proizvodi koriste u malim količinama i uz kontrolu dermatologa jer pretjerano korištenje može dovesti do pogoršanja simptoma ili pojave drugih neželjenih simptoma. Također se preporučuje i izbjegavanje korištenja agresivnih sredstava za tuširanje i pranje kose, kao i prirodnih preparata poput primjerice ulja čajevca, sode bikarbone ili jabučnog octa za ispiranje vlasišta. Ovi prirodni preparati često se u medijima spominju kao dobri saveznici u borbi protiv peruti, no zapravo nerijetko dovode do iritacije osjetljivog vlasišta. Osim preparata, nerijetko se savjetuje grubo trljanje vlasišta prije pranja. Ta radnja zapravo je kontraproduktivna jer može izazvati bol i iritaciju, a perut se može vratiti gušća nego što je bila. 

Seboroični dermatitis uglavnom se liječi lokalno dok se sistemsko liječenje primjenjuje kod težih intenzivnijih oblika bolesti. Seboroični dermatitis ne može se u potpunosti izliječiti, ali se može uspješno kontrolirati određenom terapijom. Simptomi bolesti se u velikoj većini slučajeva vraćaju po prestanku primjene terapije. Također, stanje se može pogoršati korištenjem gelova i drugih preparata za kosu te nošenjem pokrivala za glavu.  

Liječenju peruti treba pristupiti odlučno i započeti ga što prije. Iz okoline je preporučljivo ukloniti stresore jer kronični stres dovodi do slabljenja imunološkog sustava koji tako postaje plodno tlo za razvoj raznih stanja kože, pa tako i peruti. Uz to, poželjno je umjereno izlaganje suncu kako bi koža i vlasište upili dovoljnu dozu vitamina D i bili zdravi. Preporučuje se kosu prati nekoliko puta tjedno, posebnim šamponima, a kosu četkati čistom četkom. Nakon svakog češljanja iz četke treba ukloniti ostatke kose, a jednom tjedno poželjno ju je oprati šamponom za kosu u malo tople vode te nakon toga dobro osušiti kako ne bi postala magnet za ulja, masti i bakterije. Ako se stanje u roku nekoliko tjedana ne poboljša, potrebno je posavjetovati se s liječnikom. 

Kada zakazati pregled kod dermatologa? 

Kada se radi o umjerenoj peruti, pregled kod dermatologa nije nužno potreban te možete pokušati samostalno kontrolirati simptome. 

Dermatološki pregled biste trebali zakazati kada se simptomi počinju pojačavati i kada primijetite da osim umjerene i sitne peruti imate plakove na vlasištu. Ako sumnjate na seboroični dermatitis zbog pojave plakova na vlasištu, masne peruti koja se lijepi za vlasište ili pojave promjena na koži lica, svakako preporučujemo pregled kod dermatologa.

Perut ili prhut je stanje kože kojeg obilježava pojava ljuštenja u području vlasišta. Pojavljuje se u polovice odraslog stanovništva i češće u muškaraca. Može se pojaviti zbog lokalnih pripravaka kojima peremo ili tretiramo kosu. Česti je uzrok pojave peruti  šampon koji sadrži natrij lauril sulfat. Natrij lauril sulfat uklanja masnoću iz zaštitnog lipidnog sloja kože i na taj način narušava kožnu barijeru. Vlasište zbog toga postaje osjetljivo, svrbi i ljušti se. Ako primijetite pojavu crvenih žarišta veličine kovanog novca prekrivenih bjelkastim ljuskama, vjerojatno se radi o seboroičnom dermatitisu.

Seboroični dermatitis

Seboroični dermatitis je upalna bolest vlasišta i drugih dijelova tijela bogatih žlijezdama lojnicama (vlasište, obrve, područje uz nosnice, brada, područje iza ušiju, prsa i područje između lopatica). Česti je i kod djece u prva 3 mjeseca života kao i u mlađoj odrasloj dobi. Osim prekomjernog izlučivanja loja u pojavi upale igraju ulogu i  hormoni, mehanički podražaj i gljiva Pityrosporum ovale. Seboroični dermatitis možete prepoznati po oštro ograničenim, ljuskavim žarištima koja svrbe. Mogu se spajati i tako zahvaćati cijelo vlasište te prijeći na kožu čela, sljepoočica i na kožu vrata. Ako su upala i ljuštenje jako izraženi, teško ih je razlikovati od psorijaze vlasišta. Osim u vlasištu opisane upalne promjene možemo vidjeti i u obrvama, uškama, iza ušiju te na gornjem dijelu trupa (prsa i područje između lopatica).

Kako ga liječiti i koje su posljedice?

U liječenju se koriste preparati s cink piritionom, selenijevim sulfidom, sumporom i salicilnom kiselinom ili katranski šamponi. Za ublažavanje simptoma upale i svrbeža koriste se i kreme s ketokonazolom i kortikosteroidni losioni. S obzirom na to da, osim crvenila, svrbeža i ostavljanja ljuskica po odjeći, seboroični dermatitis može uzrokovati ispadanje kose, svakako je najbolje javiti se dermatologu koji će nakon pregleda utvrditi koji preparat je najbolji za vas.

Dermatologija

Estetska dermatologija

Interna medicina

Psihijatrija